This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Time and Work”. These questions are beneficial for various competitive exams, placement interviews, and entrance tests.
1. 20 men can do a piece of work in 50 days. Find the amount of work done by 70 men in 5 days.
a) 25%
b) 35%
c) 45%
d) 55%
View Answer
Explanation: The total work to be done = 20 * 50 = 1000
The amount of work done = 70 * 5 = 350
The percentage of work done = 350 / 1000 * 100 = 35%
2. 54 men can do a work in 12 days. Find the amount of work done by 5 men in 12 days.
a) 9%
b) 10%
c) 11%
d) 12%
View Answer
Explanation: The total work done by 54 men in 12 days = 54 * 12 = 648 units
The work done by 5 men in 12 days = 60 units
The percentage of the work done = 60 / 648 * 100 = 9.25%
3. 43 men can do a work in 89 days. Find the amount of work done by 90 men in 55 days.
a) 129%
b) 130%
c) 131%
d) 132%
View Answer
Explanation: The total work to be done = 43 * 89 = 3827 units
The work done = 90 * 55 = 4950 units
The percentage done = 4950 / 3827 * 100 = 129.34%
4. 64 men can do a piece of work in 90 days. Find the amount of work done by 95 men in 50 days.
a) 82%
b) 83%
c) 84%
d) 85%
View Answer
Explanation: The Total work to be done = 64 * 90 = 5760 units
The amount of work done = 95 * 50 = 4750 units
The percentage of work done = 4750 / 5760 * 100 = 82.46%
5. 65 men can do a piece of work in 87 days. Find the amount of work done by 9 men in 125 days.
a) 19%
b) 20%
c) 21%
d) 22%
View Answer
Explanation: The total amount of work to be done = 65 * 87 = 5655 units
The amount of work done = 9 * 125 = 1125 units
The percentage of work done = 1125 / 5655 * 100 = 19.89%
6. A group of 123 men can do a piece of work in 21 days. Find the amount of work done by 32 men in 99 days.
a) 121%
b) 123%
c) 125%
d) 127%
View Answer
Explanation: The amount of work to be done = 123 * 21 = 2583 units
The amount of work done = 32 * 99 = 3168 units
The percentage of work done = 3168 / 2583 * 100 = 122.64%
7. A group of 9 men can do a piece of work in 45 days. Find the amount of work done by 5 men in 20 days.
a) 22%
b) 25%
c) 26%
d) 27%
View Answer
Explanation: The total work to be done 9 * 45 = 405 units
The total work done = 5 * 20 = 100 units
The percentage of work done = 100 / 405 * 100 = 24.69%
8. 80 men can do a piece of work in 47 days. Find the amount of work done by 48 men in 65 days.
a) 81%
b) 82%
c) 83%
d) 84%
View Answer
Explanation: The total work to be done = 80 * 47 = 3760 units
The total work done = 48 * 65 = 3120 units
The percentage of work done = 3120 / 3760 * 100 = 82.97%
9. 60 men can do a piece of work in 48 days. Find the amount of work done by 47 men in 57 days.
a) 93%
b) 94%
c) 95%
d) 96%
View Answer
Explanation: The total work to be done = 60 * 48 = 2880 units
The amount of work done = 47 * 57 = 2679 units
The percentage of work done = 2679 / 2880 * 100 = 93.02%
10. 99 men can do a piece of work in 77 days. Find the amount of work done by 55 men in 44 days.
a) 31%
b) 32%
c) 33%
d) 34%
View Answer
Explanation: The total work to be done = 99 * 77 = 7623 units
The amount of work done = 55 * 44 = 2420 units
The amount of work completed = 2420 / 7623 * 100 = 31.74%
More Aptitude Questions and Answers on Time and Work:
- Time and Work Questions (Set 2)
- Time and Work Questions (Set 3)
- Time and Work Questions (Set 4)
- Time and Work Questions (Set 5)
- Time and Work Questions (Set 6)
To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.