This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Discount”.

1. Which of the following series is equivalent to a single discount of 80%?

a) 50%, 20% and 50%

b) 50%, 50% and 50%

c) 20%, 20% and 20%

d) 20%, 20% and 50%

View Answer

Explanation: Let the cost price be 100.

First discount 50%:

100 – 50% of 100 = 100 – 50 = 50

Second discount 20%:

50 – 20% of 50 = 50 – 10 = 40

Final discount 50%:

40 – 50% of 40 = 40 – 20 = 20

The series of discount 50%, 20% and 50% is the desirable result.

2. A wholesaler allowed a discount of 40% to a retailer. The retailer allowed a discount of 20% to the customer. If the customer paid 192, find the marked price for the wholesaler.

a) 400 rupees

b) 500 rupees

c) 320 rupees

d) 480 rupees

View Answer

Explanation: Let the marked price for the wholesaler be 100.

The selling price for the wholesaler = 100 – 40% of 100 = 60

The selling price for the retailer = 60 – 20% of 60 = 60 – 12 = 48

48 in terms of assumption = 192 rupees

Marked price for wholesaler = 192 / 48 * 100 = 400 rupees

3. The discount allowed by a shopkeeper is (x)50% of the marked price when paid in cash and (y) 40% of the selling price when paid by card. Which is a better option if the marked price is 1400 rupees?

a) x with a discount of 700 rupees

b) y with a discount of 700 rupees

c) x with a discount of 400 rupees

d) y with a discount of 400 rupees

View Answer

Explanation: Let the selling price be m.

In the first case the selling price = 1400 – 50% of the marked price = 1400 – 700 = 700

In the second case selling price:

The discount = 40% of the selling price

Discount = 40% of m = 0.4m

Marked price = 1.4m = 1400

M = 1000

Selling price = m = 1000 rupees

Thus, option x with a discount of 700 rupees is the best.

4. The discount scheme of a shop keeper is 20% for the first 100 rupees, 30% for the next 100 rupees and 50% for the amount above 200 rupees. What is the selling price if marked price is 1250 rupees?

a) 575 rupees

b) 675 rupees

c) 500 rupees

d) 700 rupees

View Answer

Explanation: The total discount = 20 for the first 100, 30 for the next 100 and 50 * 1050 / 100 = 525 for the remaining amount = 20 + 30 + 525 = 575 rupees

The selling price = 1250 – 575 = 675 rupees

5. The selling price is 40% of the discount. Find the selling price in terms of the marked price.

a) 28% of marked price

b) 28.5% of marked price

c) 29% of marked price

d) 29.5% of marked price

View Answer

Explanation: Let the discount be x.

Selling price = 40% of x = 0.4x

Selling price + discount = marked price = x + 0.4x = 1.4x

Percentage of selling price in terms of marked price = 0.4x / 1.4x * 100 = 28.57% ≈ 29%

6. The marked price of an article is 40 more than the discount. Find the minimum possible selling price.

a) 10 rupees

b) 20 rupees

c) 30 rupees

d) 40 rupees

View Answer

Explanation: The minimum possible selling price is when the discount and the marked price are east. Here the least discount can be 0 which means the marked price will be equal to the selling price which is 40 rupees.

7. Find a single discount equivalent to the discount series of 50%, 50% and 50%.

a) 150%

b) 125%

c) 87.5%

d) 85%

View Answer

Explanation: Let the marked price be x.

The first discount = 50%

X – 50% f x = 0.5x

The second discount is 50%:

0.5x – 50% of 0.5x = 0.25x

The final discount is 50%:

0.25x – 50% of 0.25x = 0.125x

0.125x / x * 100 = 12.5%

Total discount = 100 – 12.5 = 87.5%

8. If the marked price of an article is 20% more than the discount allowed, find the selling price in terms of the marked price.

a) 12.5% of the marked price

b) 14.28% of the marked price

c) 16.67% of the marked price

d) 20% of the marked price

View Answer

Explanation: Let the discount be x.

The marked price is 20% more than the marked price = x + 20% of x = 1.2x

The selling price = marked price – discount = 1.2x – x = 0.2x

Selling price in terms of the marked price = 0.2x / 1.2x * 100 = 16.67% of the marked price.

9. Find a single discount equivalent to the series of discount 20%, 20%, and 25%.

a) 48%

b) 52%

c) 60%

d) 65%

View Answer

Explanation: Let the marked price be 100.

First discount is 20%:

100 – 20% of 100 = 100 – 20 = 80

Second discount is 20%:

80 – 20% of 80 = 80 – 16 = 64

The final discount is of 25%:

64 – 25% of 64 = 64 – 16 = 48

The total discount = 100 – 48 = 52%

10. The total of the selling price and marked price is 1200. Find the discount if the ratio between marked price and discount id 2:1.

a) 400 rupees

b) 800 rupees

c) 600 rupees

d) 480 rupees

View Answer

Explanation: Let the marked price be x.

The discount = half of x = 0.5x

The total of selling price and marked price = 1200

The selling price = x – 0.5x = 0.5x

0.5x + x = 1200

1.5x = 1200

X = 800

The discount = 800 / 2 * 1 = 400 rupees

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.