Percentage Questions and Answers – Set 2

This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Percentage – Set 2”.

1. Find 20% of 33.33% of 14.28% of 210.
a) 2
b) 5
c) 10
d) 20
View Answer

Answer: a
Explanation: 14.28% of 210:
14.28% of 210 = 210 / 7 (14.28% = 1 / 7)
14.28% of 210 = 30
33.33% of 30:
33.33% of 30 = 30 / 3 (33.33% = 1 / 3)
33.33% of 30 = 10
20% of 10:
20% of 10 = 20 * 10 / 100 = 2

2. If 25% of a number is 25 more than the number, find the number.
a) 100
b) 50
c) 100 / 3
d) 25
View Answer

Answer: c
Explanation: Let the number be x.
25 % of x is 25 more than x (given).
25% of x:
25 * x / 100 = x / 4
x / 4 is 25 more than x.
x – x / 4 = 25
3x / 4 = 25
X = 25 * 4 / 3 = 100 / 3

3. Out of 2500 people 37% of people do not vote. Out of the rest of votes, a candidate won by securing 60% of votes. Find the number of votes scored by the loser.
a) 570
b) 630
c) 650
d) 670
View Answer

Answer: d
Explanation: The total number of valid votes:
100 – 37 = 67% of the total votes are valid.
67% of 2500 = 67 * 2500 / 100 = 1675
The votes scored by the losing candidate:
100 – 60 = 40%
40% of 1675 = 40 * 1675 / 100 = 670
advertisement

4. Out of 80 students of a class 25 failed the test and 40 passed the test with distinction. Find the percentage difference between the students who passed and the students who got distinction.
a) 18.25%
b) 18.50%
c) 18.75%
d) 19%
View Answer

Answer: c
Explanation: The total students in the class = 80
Students who failed = 25
Students who passed = 80 – 25 = 55
Students who got distinction = 40
Difference between the student who passed and who got distinction is 55 – 40 = 15
Percentage of students = 15 / 80 * 100 = 18.75%

5. If out of 40 employees who are paid the same 25 got a salary hike of 20% and the other 15 got a salary cut of 30%, find the total change in company’s expenditure in relation with the salaries of these 40 employees.
a) 1.25% increased
b) 1.25% decreased
c) 1.5% increased
d) 1.5% decreased
View Answer

Answer: a
Explanation: Let the initial salary of the employees be 100 per employee
The initial expenditure of the company in terms of the assumption = 40 * 100 = 4,000
Increment in the salaries = 20% = 100 + 20% of 100 = 100 + 20 = 120
25 employees got a revised salary of 120 units.
Decreased salaries = 30% cut
A cut of 30% = 100 – 30% of 100 = 100 – 30 = 70
15 employees got a revised salary of 70 units.
The total of new expenditure of the company = 25 * 120 + 15 * 70 = 3000 + 1050 = 4050 units
Total change = 4050 – 4000 = 50 units increased
Percentage change = 50 / 4000 * 100 = 1.25% increased
Free 30-Day Python Certification Bootcamp is Live. Join Now!

6. Solve: for x : x = 25% of 30% of 75% of 320.
a) 72
b) 18
c) 9
d) 5
View Answer

Answer: b
Explanation: 75% of 320:
75% of 320 = 75 * 320 / 100 = 240
30% of 240:
30% of 240 = 30 * 240 / 100 = 72
25% of 72:
25% of 72 = 25 * 72 / 100 = 18

7. 15 times 15% of a number is 25 more than 25% of 2500. Find the number.
a) 277.77
b) 288.88
c) 299.99
d) 300
View Answer

Answer: b
Explanation: Let the number be x.
25% of 2500 = 25 * 2500 / 100 = 625
15 times 15% of x is 25 more than 625.
15 times of 15% of x = 625 + 25 = 650
15 times of 15% of x = 15 * 15 * x / 100 = 9x / 4
9x / 4 = 650
X = 650 / 9 * 4 = 288.88

8. 30 times of 30% of a number is 30 more than 30% of 3000. Find the number.
a) 99.99
b) 101.11
c) 103.33
d) 105.5
View Answer

Answer: c
Explanation: Let the number be x.
30% of 3000 = 30 * 3000 / 100 = 900
30 times 30% of x is 30 more than 900.
30 times 30% of x is 930.
30 times 30% of x = 30 * 30 * x / 100 = 9x
9x = 930
X = 930 / 9 = 103.33

9. A number 2025 is 20 more than 20% of another number. Find the ratio of the numbers.
a) 87 : 490
b) 89 : 480
c) 81 : 409
d) 82 : 407
View Answer

Answer: c
Explanation: 2025 is 20 more than 20% of another number.
2025 + 20 = 20% of another number
2045 is 20% of another number.
100% of the other number = 2045 * 100 / 20 = 10225
The ratio of the numbers = 2025 : 10225 = 81 : 409
advertisement

10. In an office 40% of the employees are removed from the job. If the salaries of the rest of the employees are raised by 50% find the total increase or decrease in the company’s expenditure.
a) 10% increased
b) 10% decreased
c) 15% increased
d) 15% decreased
View Answer

Answer: b
Explanation: Let the total number of employees by 100 and the salary paid to each be 100.
Number of employees still at job:
100 – 40% of 100 = 100 – 40 = 60 employees
The increment in their salaries = 50%
100 + 50% of 100 = 100 + 50 = 150 units
The total expenditure of the company in the beginning = 100 * 100 = 10,000
The total expenditure of the company now = 60 * 150 = 9,000
The difference in initial and final expenditure of the company = 10,000 – 9,000 = 1,000
Percentage change in the company’s expenditure = 1,000 / 10,000 * 100 = 10% decreased

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.

advertisement
advertisement
Subscribe to our Newsletters (Subject-wise). Participate in the Sanfoundry Certification contest to get free Certificate of Merit. Join our social networks below and stay updated with latest contests, videos, internships and jobs!

Youtube | Telegram | LinkedIn | Instagram | Facebook | Twitter | Pinterest
Manish Bhojasia - Founder & CTO at Sanfoundry
I’m Manish - Founder and CTO at Sanfoundry. I’ve been working in tech for over 25 years, with deep focus on Linux kernel, SAN technologies, Advanced C, Full Stack and Scalable website designs.

You can connect with me on LinkedIn, watch my Youtube Masterclasses, or join my Telegram tech discussions.

If you’re in your 40s–60s and exploring new directions in your career, I also offer mentoring. Learn more here.