This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Percentage – Set 2”.

1. Find 20% of 33.33% of 14.28% of 210.

a) 2

b) 5

c) 10

d) 20

View Answer

Explanation: 14.28% of 210:

14.28% of 210 = 210 / 7 (14.28% = 1 / 7)

14.28% of 210 = 30

33.33% of 30:

33.33% of 30 = 30 / 3 (33.33% = 1 / 3)

33.33% of 30 = 10

20% of 10:

20% of 10 = 20 * 10 / 100 = 2

2. If 25% of a number is 25 more than the number, find the number.

a) 100

b) 50

c) 100 / 3

d) 25

View Answer

Explanation: Let the number be x.

25 % of x is 25 more than x (given).

25% of x:

25 * x / 100 = x / 4

x / 4 is 25 more than x.

x – x / 4 = 25

3x / 4 = 25

X = 25 * 4 / 3 = 100 / 3

3. Out of 2500 people 37% of people do not vote. Out of the rest of votes, a candidate won by securing 60% of votes. Find the number of votes scored by the loser.

a) 570

b) 630

c) 650

d) 670

View Answer

Explanation: The total number of valid votes:

100 – 37 = 67% of the total votes are valid.

67% of 2500 = 67 * 2500 / 100 = 1675

The votes scored by the losing candidate:

100 – 60 = 40%

40% of 1675 = 40 * 1675 / 100 = 670

4. Out of 80 students of a class 25 failed the test and 40 passed the test with distinction. Find the percentage difference between the students who passed and the students who got distinction.

a) 18.25%

b) 18.50%

c) 18.75%

d) 19%

View Answer

Explanation: The total students in the class = 80

Students who failed = 25

Students who passed = 80 – 25 = 55

Students who got distinction = 40

Difference between the student who passed and who got distinction is 55 – 40 = 15

Percentage of students = 15 / 80 * 100 = 18.75%

5. If out of 40 employees who are paid the same 25 got a salary hike of 20% and the other 15 got a salary cut of 30%, find the total change in company’s expenditure in relation with the salaries of these 40 employees.

a) 1.25% increased

b) 1.25% decreased

c) 1.5% increased

d) 1.5% decreased

View Answer

Explanation: Let the initial salary of the employees be 100 per employee

The initial expenditure of the company in terms of the assumption = 40 * 100 = 4,000

Increment in the salaries = 20% = 100 + 20% of 100 = 100 + 20 = 120

25 employees got a revised salary of 120 units.

Decreased salaries = 30% cut

A cut of 30% = 100 – 30% of 100 = 100 – 30 = 70

15 employees got a revised salary of 70 units.

The total of new expenditure of the company = 25 * 120 + 15 * 70 = 3000 + 1050 = 4050 units

Total change = 4050 – 4000 = 50 units increased

Percentage change = 50 / 4000 * 100 = 1.25% increased

6. Solve: for x : x = 25% of 30% of 75% of 320.

a) 72

b) 18

c) 9

d) 5

View Answer

Explanation: 75% of 320:

75% of 320 = 75 * 320 / 100 = 240

30% of 240:

30% of 240 = 30 * 240 / 100 = 72

25% of 72:

25% of 72 = 25 * 72 / 100 = 18

7. 15 times 15% of a number is 25 more than 25% of 2500. Find the number.

a) 277.77

b) 288.88

c) 299.99

d) 300

View Answer

Explanation: Let the number be x.

25% of 2500 = 25 * 2500 / 100 = 625

15 times 15% of x is 25 more than 625.

15 times of 15% of x = 625 + 25 = 650

15 times of 15% of x = 15 * 15 * x / 100 = 9x / 4

9x / 4 = 650

X = 650 / 9 * 4 = 288.88

8. 30 times of 30% of a number is 30 more than 30% of 3000. Find the number.

a) 99.99

b) 101.11

c) 103.33

d) 105.5

View Answer

Explanation: Let the number be x.

30% of 3000 = 30 * 3000 / 100 = 900

30 times 30% of x is 30 more than 900.

30 times 30% of x is 930.

30 times 30% of x = 30 * 30 * x / 100 = 9x

9x = 930

X = 930 / 9 = 103.33

9. A number 2025 is 20 more than 20% of another number. Find the ratio of the numbers.

a) 87 : 490

b) 89 : 480

c) 81 : 409

d) 82 : 407

View Answer

Explanation: 2025 is 20 more than 20% of another number.

2025 + 20 = 20% of another number

2045 is 20% of another number.

100% of the other number = 2045 * 100 / 20 = 10225

The ratio of the numbers = 2025 : 10225 = 81 : 409

10. In an office 40% of the employees are removed from the job. If the salaries of the rest of the employees are raised by 50% find the total increase or decrease in the company’s expenditure.

a) 10% increased

b) 10% decreased

c) 15% increased

d) 15% decreased

View Answer

Explanation: Let the total number of employees by 100 and the salary paid to each be 100.

Number of employees still at job:

100 – 40% of 100 = 100 – 40 = 60 employees

The increment in their salaries = 50%

100 + 50% of 100 = 100 + 50 = 150 units

The total expenditure of the company in the beginning = 100 * 100 = 10,000

The total expenditure of the company now = 60 * 150 = 9,000

The difference in initial and final expenditure of the company = 10,000 – 9,000 = 1,000

Percentage change in the company’s expenditure = 1,000 / 10,000 * 100 = 10% decreased

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.