This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Average – Set 4”.

1. Distance travelled by Ram is 40 km. Find the average speed if Ram travelled 10 km at a speed of 20 kmph, 20 km at a speed of 40 kmph and rest of the distance at a speed of 2 kmph.

a) 6.66

b) 7.77

c) 8.88

d) 9.99

View Answer

Explanation: Total distance covered = 40 km

Total time taken:

10 km at a speed of 50kmph = 10 / 20 * 60 = 30 minutes

20 km at a speed of 40 kmph = 20 / 40 * 60 = 30 minutes

10 km at a speed of 2 kmph = 10 / 2 * 60 = 300 minutes

Total time = 300 + 30 + 30 = 360 minutes = 6 hours

Average speed = 40 / 6 = 6.66 kmph

2. The average runs scored by 3 players is 120 per match. Their runs are in a ratio 2:3:1. What will be the average, if the player who scored the minimum runs hits a century in the next match and the other two play with the same average?

a) 120.50

b) 130.25

c) 131.11

d) 133.33

View Answer

Explanation: Total runs = 120 * 3 = 360

Score per player = in a ratio 2:3:1 = 2 / 6 * 360, 3 / 6 * 360 and 1 / 6 * 360

120, 180 and 60

The player with the minimum score hits a century, the scores in next match = 120, 180, 100

Total of the new score = 400

New average = 400 / 3 = 133.33

3. 3 numbers are in a ratio 11:19:20. If the difference between the largest and smallest number is 45, find the average of the numbers.

a) 75

b) 77.25

c) 83.33

d) 87.50

View Answer

Explanation: Let the number be 50x.

The share of the 1

^{st}number = 11x

The share of the 2

^{nd}number = 19x

The share of the 3

^{rd}number = 20 x

Difference between the largest and the smallest number = 20x – 11x = 9x = 45 (given)

9x = 45

50x = (45 / 9) * 50 = 250

Total of 3 digits = 250

Average = 250 / 3 = 83.33

4. In a group of people 5 play golf, 8 play cricket and 3 play both. It is known that the heart rate of golf player is 98bpm, the heart rate of a cricket player is 102bpm and the heart rate of people who play both is 100bpm. Find the average heart rate of the group.

a) 100

b) 100.2

c) 100.4

d) 100.6

View Answer

Explanation: Total number of players = people who play golf + people who play cricket – people who play both = 5 + 8 – 3 = 10

People who play only cricket = 8 – 3 = 5

People who play only golf = 5 – 3 = 2

Total of bpm of players = 5 * 102 + 2 * 98 + 3 * 100 = 510 + 196 + 300 = 1006

Average of the bpm = 1006 / 10 = 100.6

5. There are 10 people in a room each with a distinct age. If the average of their age is 55, what is the least and most possible age of a person?

a) 1, 8

b) 2, 10

c) 0, 10

d) 0, 11

View Answer

Explanation: Given in the question is a group of 10 people. Sum of ages is given 55 which is sum of first 10 natural numbers. But nowhere in the question is given that a child cannot be 0 years of age. Thus, the preferable answer is 0, 11 years of age.

6. In a group of 17 people 10 are men and rest are boys. It is said that the men have twice capacity to do a work as compared to boys. If boys do a total of 37 units of work, what is the average work done by 7men and 25 boys? Find the answer to the closest integer.

a) 40

b) 45

c) 50

d) 55

View Answer

Explanation: Work done by 1 boy = 37 units

Work done by 1 man = twice of work done by a boy = 37 * 2 = 74 units

Total work done by 7 men = 74 * 7 = 518

Total work done by 25 boys = 25 * 37 = 925

Total work done = 1443

Average work done = 1443 / 32 = 45.09 ≈ 45

7. Out of 100 members of a group 20% likes tea, 50% of the rest likes coffee and the rest likes milk. A glass of milk gives 10 units of energy, a cup of coffee gives 8 units of energy and a cup of tea is good enough for 15 units of energy. Find the average of the units of energy that the members of the group gained.

a) 9.9 units

b) 10 units

c) 11.1 units

d) 12.2 units

View Answer

Explanation: People who like tea = 20% of 100 = 20

People who like coffee = 50% of the remaining = 50 % of 80 = 40

People who like milk = remaining = 40

Energy gained = 10 units per serving of milk, 8 units per serving of coffee and 15 units per serving of tea.

Total energy gained = 20 * 15 + 40 * 8 + 40 * 15 = 300 + 320 + 600 = 1220

Average of the energy gained = 1220 / 100 = 12.2 units per serving.

8. On an average, it takes 2 workers to build a wall and 8 workers to lay a ceiling. If there are 24 walls in a house and 3 ceilings, what is the amount to be paid to workers? One worker is paid 1000 rupees per day for building walls and 1500 rupees per day for laying a ceiling.

a) 80,000

b) 84,000

c) 90,000

d) 95,000

View Answer

Explanation: Total number of workers required:

For walls = 24 * 2 = 48

For ceiling = 3 * 8 = 24

Amount to be paid for ceilings = 24 * 1500 = 36000

Amount to be paid for walls = 48 * 1000 = 48000

Total amount paid = 36000 + 48000 = 84000

9. In a wedding 300 guests are invited. 20% of the guests did not show up. 40% of the remaining did not eat anything. The remaining used an average of 1.5 plates per person. What is the average number of plates used per person?

a) 0.56

b) 0.62

c) 0.72

d) 0.75

View Answer

Explanation: Total number of people who showed up = 80% of the invited guests = 30 * 80 / 100 = 240

Out of the guests who showed up, number of guests who ate something = 60%

60% of 240 = 60 * 240 / 100 = 144

Per person plates used = 1.5

Total number of plates used = 1.5 * 144 = 216

Total number of guests invited = 300

Average plates used per person = 216 / 300 = 0.72

10. Out of 150 golf clubs present at a shop only 120 are in a condition to be sold. If the average weight of 20 clubs is 200 grams, 40 clubs is 250 grams and 60 clubs is 300 grams. If each of the non – saleable club weighs 500 grams, what is the average weight of all the clubs?

a) 313.3 grams

b) 323.3 grams

c) 333.3 grams

d) 343.3 grams

View Answer

Explanation: The total weight:

20 clubs of 200 grams = 20 * 200 = 4000 grams

40 clubs of 250 grams = 40 * 250 = 10000 grams

60 clubs of 300 grams = 60 * 300 = 18000 grams

30 clubs of 500 grams = 30 * 500 = 15000 grams

Total weight = 4000 + 10000 + 18000 + 15000 = 47000 grams

Total number of clubs = 150

Average clubs = 47000 / 150 = 313.3 grams.

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.