# Data Interpretation Questions and Answers

1. Study the table and find the value of r.

 Cost price Marked price Discount Selling price Profit/Loss % Article 1 12500 +20% 10% M R Article 2 12780 +25% 15% N S Article 3 12560 (-) 30% 12% O T Article 4 12210 (-) 10% 22% P U Article 5 12200 +50% 20% Q V

a) 8%
b) 6%
c) 15%
d) 12%

Explanation: r is the profit or loss percent on selling article 1.
The cost price of article = 12500 rupees
The marked price of the article = 12500 + 20% of 12500 = 12500 + 2500 = 15000
The discount allowed = 10%
The discount = 10% of the marked price = 10% of 15000 = 1500
The selling price = 15000 – 1500 = 13500
The profit = 13500 – 12500 = 1000 rupees
The profit percent = 1000 / 12500 * 100 = 8% profit

2. Study the table and find the average of m and q.

 Cost price Marked price Discount Selling price Profit/Loss % Article 1 12500 +20% 10% M R Article 2 12780 +25% 15% N S Article 3 12560 (-) 30% 12% O T Article 4 12210 (-) 10% 22% P U Article 5 12200 +50% 20% Q V

a) 14007 rupees
b) 10470 rupees
c) 14700 rupees
d) 14070 rupees

Explanation: M is the selling price of article 1 and q is the selling price of article 5.
M:
The cost price of article = 12500 rupees
The marked price of the article = 12500 + 20% of 12500 = 12500 + 2500 = 15000
The discount allowed = 10%
The discount = 10% of the marked price = 10% of 15000 = 1500
The selling price = 15000 – 1500 = 13500
Q:
The cost price of article = 12200 rupees
The marked price of the article = 12200 + 50% of 12200 = 12200 + 6100 = 18300
The discount allowed = 20%
The discount = 20% of the marked price = 20% of 18300 = 3660
The selling price = 18300 – 3660 = 14640 rupees
The average of m and q = (13500 + 14640) / 2 = 14070 rupees

3. Study the table and find the value of P1 + P2 + P5.

 P Q R S T 1 1000 2 1250 3 1500 4 1750 5 2000

P = 2 * the number
Q = P / 4
R = P + Q
S = P * Q
T = P / Q
a) 10500
b) 9500
c) 8500
d) 7500

Explanation: P1 = 1000 * 2, P2 = 1250 * 2, P5 = 2000 * 2 = 2000, 2500, 4000
P1 + P2 + P3 = 2000 + 2500 + 4000 = 8500

4. Study the table and find the average height of all the boys and girls.

 Heights 1 2 3 4 5 6 7 8 Boys 153 158 147 145 156 146 157 146 Girls 134 146 149 137 142 143 141 130

a) 145.625
b) 145.635
c) 145.5
d) 145.250

Explanation: The average height of the boys and girls combined = (140.25 + 151) / 2 = 145.625

5. A’s weight is what percentage of the total weight of the results?

 A B C D E F G H I Age 20 25 34 43 23 25 27 36 33 Weight 66 67 76 78 68 86 57 75 67 Height 143 141 145 142 147 149 152 139 140

a) 11.3%
b) 10%
c) 10.3%
d) 11%

Explanation: The total weight = 66 + 67 + 76 + 78 + 68 + 86 + 57 + 75 + 67 = 640 units
A’s weight = 66 units
The required percentage = 66 / 640 * 100 = 10.31% ≈ 10.3 %

6. Production of wheat in 2019 and 2020 is what percentage of its production in 2018 and 2017?

a) 200%
b) 183.33%
c) 150%
d) 133.33%

Explanation: The production of wheat in 2017 and 2018 = 5 + 10 = 15 tonnes
The production of wheat in 2019 and 2020 = 12.5 + 15 tonnes = 27.5 tonnes
The required percentage = 27.5 / 15 * 100 = 183.33%

7. Study the graph and find what is the ratio of average production of bajra to total production of rice?

a) 19 : 96
b) 17 : 94
c) 19 : 94
d) 17 : 96

Explanation: The average production of bajra = (10 + 12.5 + 15 + 10) / 4 = 47.5 / 4 = 11.875 tonnes.
The total production of rice = 10 + 15 + 20 + 15 = 60 tonnes
The required ratio = 11.875 : 60 = 19 : 96

8. Study the table and find what percentage of A’s income is utilised in expenditure?

The chart represents monthly incomes of A, B, C, D and E.
a) 100%
b) 40%
c) 60%
d) 50%

Explanation: The total income of A = 100
The expenditure of A = 60
The required percentage = 60 / 100 * 100 = 60% of his income

9. Study the table and find what is the average income of A, C and E?
The chart represents monthly incomes of A, B, C, D and E.

The chart represents monthly incomes of A, B, C, D and E.
a) 10000 rupees
b) 9500 rupees
c) 8500 rupees
d) 9000 rupees

Explanation: The average income of A, C and E = (100 + 80 + 90) / 3 = 270 / 3 = 90 units = 90 * 100 = 9000 rupees

10. Study the graph and find what is the percentage increase in consumption of coffee from the year 2018 to the year 2019?

a) 23.07%
b) 32.70%
c) 32.07%
d) 23.70%

Explanation: The Consumption of coffee in 2018 = 13 units
The consumption of coffee in the year 2019 = 16 units
The percentage increase = (16 – 13) / 13 * 100 = 3 / 13 * 100 = 23.07%

11. The yearly sales were 2,36,250 units, study the graph and find the sales in 3rd quarter.

a) 83025 units
b) 80325 units
c) 86250 units
d) 83265 units

Explanation: The sales during the 3rd quarter = 236250 * 34 / 100 = 80325 units.

12. Study the graph and find what is the average quarterly sales throughout the year?

a) 20682.5 units
b) 20826.5 units
c) 20862.5 units
d) 20628.5 units

Explanation: The average quarterly sales = (12500 + 22500 + 25000 + 23450) / 4 = 83450 / 4 = 20862.5 units quarterly.

13. Study the graph and find what is the angle of the sector of the 1st sector?

a) 58 degrees
b) 50 degrees
c) 62 degrees
d) 54 degrees

Explanation: The angle of the sector of the 1st quarter = 15 / 100 * 360 = 54 degrees.

14. The sales in 1st quarter is to study the graph and find what percentage of the sales in the 3rd quarter?

a) 60%
b) 55%
c) 66.66%
d) 63%

Explanation: The sales in 1st quarter = 3000 units
The sales in 3rd quarter = 5000 units
The required percentage = 3000 / 5000 * 100 = 60%

15. Study the graph and find the angle of the sector of the 4th quarter.

a) 118 degrees
b) 126 degrees
c) 132 degrees
d) 144 degrees

Explanation: The angle of the sector of the 4th quarter = 40 / 100 * 360 = 144 degrees.

16. Study the graph and find what is the difference between the maximum sales of p and minimum sales of q?

a) 55 crores
b) 50 crores
c) 45 crores
d) 40 crores

Explanation: The maximum sales of p = 85 crores
The minimum sales of q = 35 crores
The difference = 85 – 35 = 50 crores

17. The sales of r in 2005 is what percentage of sales of p in 2004?

a) 52.63%
b) 180%
c) 190%
d) 47.75%

Explanation: Th sales of r in 2005 = 95
The sales of p in 2004 = 50
The required percentage = 95 / 50 * 100 = 190%

18. Study the graph and find what is the total sales of p?

a) 75 crores
b) 80 crores
c) 55 crores
d) 65 crores

Explanation: The total sales of p = 2.5 + 25 + 22.5 + 25 = 65 crores

19. The sales of p in 2004 is what percentage of the sales of q in 2002?

a) 128.57%
b) 188.88%
c) 125.7%
d) 112.5%

Explanation: The sales of p in2004 = 45000 crores
The sales of q in 2002 = 35000 crores
The required percentage = 45000 / 35000 * 100 = 128.57%

20. Study the graph and find the maximum increase in production in terms of previous years in percentage.

a) 66.66%
b) 50%
c) 33.33%
d) 40%

Explanation: The maximum increase would be 50 tonnes or 50% increase in production of rice from year 2003 to year 2004.

## Topic Wise Questions and Answers on Data Interpretation

Our Questions and Answers focus on all topics of Data Interpretation. Proficiency in this area is crucial for excelling in competitive exams, job interviews, and data-driven fields. This collection offers a wide range of data interpretation questions, along with explanations on tables, pie charts, bar and line graphs. It is ideal for competitive exams like SSC, CAT, GRE, UPSC, GMAT, Bank Exams, Defense Exams, Railway Exams, and Job placements.

Here is a list of Data Interpretation Topics:

## 1. Data Interpretation Questions on Tabulation

The section includes data interpretation questions and answers on tables.

## 2. Data Interpretation Questions and Answers on Bar Graphs

The section contains data interpretation questions on bar graphs

## 3. Data Interpretation Questions on Pie Chart

The section contains data interpretation questions and answers on pie charts.

## 4. Data Interpretation Questions and Answers on Line Graphs

The section contains data interpretation practice questions on line graphs.

## 5. Quantitative Aptitude

The section contains questions and answers on quantitative aptitude.

## 6. Logical Reasoning

The section contains questions and answers on logical reasoning.

If you would like to learn “Data Interpretation” thoroughly, you should attempt to work on the complete set of questions and answers mentioned above. It will immensely help anyone trying to crack an exam or an interview.

Wish you the best in your endeavor to learn and master Data Interpretation!

If you find a mistake in question / option / answer, kindly take a screenshot and email to [email protected]