This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Multiple People”.

1. The age of 5 people are in a ratio 2 : 3 : 4 : 5 : 6. If the age of the eldest of them is 42 years, find the average of their ages.

a) 25 years

b) 26 years

c) 27 years

d) 28 years

View Answer

Explanation: Let the ages of the following people be in terms of a constant x.

The age in terms of x will be 2x, 3x, 4x, 5x, and 6x.

The age of the eldest person = 6x = 42 years

6x = 42 years

X = 42 / 6 =7 years

2x = 2 * 7 = 14 years

3x = 3 * 7 = 21 years

4x = 4 * 7 = 28 years

5x = 5 * 7 = 35 years

The respective ages of these 5 people are 14, 21, 28, 35 and 42 years.

The sum of these ages = 14 + 21 + 28 + 35 + 42 = 140

Average age of the members = 140 / 5 = 28 years

2. There are 5 students in a batch with ages x, 1.1x, y, 1.1y and 1.2y. find the average age of the batch if it is known that x = 1 / 2y and y – x = 10.

a) 16.5 years

b) 17.5 years

c) 17.4 years

d) 16.4 years

View Answer

Explanation: It is given that x = 1 / 2y and y – x = 10

X = 1 / 2y, y = 2x

Y – x = 10, 2x – x = 10

X = 10 years

Y = 2x = 2 * 10 = 20 years

1.1x = 1.1 * 10 = 11 years

1.1y = 1.1 * 20 = 22 years

1.2y = 1.2 * 20 = 24 years

Age of the 5 students = 10, 20, 11, 22 and 24 years

Sum ages of 5 students = 10 + 20 + 11 + 22 + 24 = 87

Average age of the 5 students = 87 / 5 = 17.4 years

3. The sum of ages of 10 individuals is 100 years. If their ages are in a ratio 1 : 2 : 3 : 4 : 5 : 6 : 8 : 6 : 10 : 5, find the average of the 5 youngest people.

a) 5 years

b) 5.5 years

c) 6 years

d) 6.8 years

View Answer

Explanation: Let the ages be in terms of a constant x.

Their ages in terms of x = x, 2x, 3x, 4x, 5x, 6x, 8x, 6x, 10x and 5x

Sum of the ages = 100 years (given)

Sum of ages in terms of x = 50x

50x = 100, x = 2

The ages of 10 people = 2, 4, 6, 8, 10, 12, 16, 12, 20 and 10 years

The 5 minimum ages = 2, 4, 6, 8 and 10 years

Sum of their ages = 30 years

Average age of 5 minimum ages = 30 / 5 = 6 years

4. There are 20 students in a class. If the average age of the students is 20 years including the age of the teacher and reduces by 10% when the age of the teacher is removed, find the age of the teacher.

a) 60 years

b) 65 years

c) 70 years

d) 72 years

View Answer

Explanation: The average age of the class including the age of the teacher = 20 * 21 (20 students and 1 Teacher makes 21) 20 * 21 = 420

The average without the age of teacher = 20 – 10% of 20 = 20 – 10 * 20 / 100 = 20 – 2 = 18 year

Average age of 20 boys = 18 years

Total age of 20 boys = 20 * 18 = 360 years

Age of the teacher = 420 – 360 = 60 years

5. There are 7 members in a family. The eldest among them is 42 years old and the youngest among them is 20 years old. If the average age of the rest of the 5 members is 30 years find the average age of the family after 3 years.

a) 22.2 years

b) 33.3 years

c) 34.4 years

d) 35 years

View Answer

Explanation: The given ages = 42 and 20 years

The average age of other 5 people = 30 years

The total age of 5 people = 5 * 30 years = 150 years

The total age of all the members = total age of the 5 people + age of the given two people

150 + 42 + 20 years = 212 years

Average age of the entire family = 212 / 7 = 30.28 ≈ 30.3 years

Average age of the family after 3 years = 30.3 + 3 = 33.3 years

6. There are 7 workers in a factory, out of which 4 share an average age of 40 years and the rest have an average age of 15% less than the average age of the 4 people. Find the total age of the union 5 years later.

a) 250 years

b) 259 years

c) 297 years

d) 306 years

View Answer

Explanation: The average age of 4 elder employees = 40

Total age of these 4 employees = 40 * 4 = 160

Average age of the rest 3 employees = 15% less than that of the senior employees

Average age of the junior employees = 40 – 15% of 40 = 40 – 40 * 15 / 100

40 – 6 = 34 years

Average age of 3 junior employees = 34

Total age of 3 junior employees = 34 * 3 = 102 years

Total age of all the employees = 102 + 160 = 262 years

Total age of the employees after 5 years = 262 + 5 * 7 = 262 + 35 = 297 years

7. There are 5 offices in a locality. Each office has 20 employees. If altogether the average age of the employees is 35.4 and the minimum age to join a company is 20 years, find the average experience of the employees.

a) 14.6 years

b) 14.8 years

c) 15.2 years

d) 15.4 years

View Answer

Explanation: Total age of the employees = average age * total number of employees

Total number of employees = employees per office * number of offices = 20 * 5 = 100

Total age of the employees = 100 * 35.4 = 3540

Minimum age for getting a job = 100

Total age of the employees when they got the job = 100 * 20 = 2000

Total experience = 3540 – 2000 = 1540 years

Average experience = 1540 / 100 = 15.4 years

8. Find the total age of a family of 7 people, if the age of eldest and youngest members is 50 and 21, respectively. And the members of the rest of the 5 members are in a ratio 2.5 : 3 : 3.5 : 4 : 4.5, the age of the 2^{nd} youngest being 25 years.

a) 200 years

b) 245 years

c) 250 years

d) 300 years

View Answer

Explanation: The total age of the family = Age of the eldest + age of the youngest + age of the 5 rest members

Age of the 5 members are in a ratio 2.5 : 3 : 3.5 : 4 : 4.5

Let these ages be in relation to a constant x.

2.5x = 25 (Given)

X = 10

The age of the rest of the members of the family:

3x = 30, 3.5x = 35, 4x = 40 and 4.5x = 45

The total age of the family = 20 + 25 + 30 + 35 + 40 + 45 + 50 = 245 years

9. A is twice old as b, b is thrice old as c, c is 1.2 times as old as d. if the total of their ages is. Find the age of a in terms of d.

a) q = 2.2s

b) q = 5.6s

c) q = 7.2s

d) q = 8s

View Answer

Explanation: Let the age of a, b, c and d be p, q, r and s.

P = 2q

Q = 3r

2q = 3r * 2 = 6r

Q = 6r

R = 1.2 s

6r = 1.2s * 6 = 7.2s

Q = 6r = 7.2s

Q = 7.2s

10. There are 5 members in a family. The eldest is 35 years older than the youngest. If the ratio of the family in descending order is 11 : 10 : 6 : 5 : 4, Find the average age of the family.

a) 36 years

b) 40 years

c) 42 years

d) 45 years

View Answer

Explanation: Let the ages of the family be in terms of x.

11 : 10 : 6 : 5 : 4 = 11x, 10x, 6x, 5x and 4x.

The difference between the eldest and the youngest is 35 years(given).

11x – 4x = 35 years

7x = 35 years

X = 35 / 7 = 5 years

The ages of the family:

11x = 11 * 5 = 55

10x = 10 * 5 = 50

6x = 6 * 5 = 30

5x = 5 * 5 = 25

4x = 4 * 5 = 20

Total age of the family = 55 + 50 + 30 + 25 + 20 = 180 years

Average age of the family = 180 / 5 = 36 years

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.