This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Ratio and Proportion – Set 2”.

1. A : b :: c : d = 2 : 3 :: 4 : 6. A = 125 find b + c – d.

a) 250

b) 62.5

c) 31.35

d) 125

View Answer

Explanation: Let the proportion be in terms of x.

A = 2x, b = 3x, c = 4x and d = 6x

2x = 125

X = 125 / 2 = 62.5

B = 3x = 62.5 * 3 = 187.5

C = 4x = 62.5 * 4 = 250

D = 6x = 62.5 * 6 = 375

B + c – d = 187.5 + 250 – 375 = 62.5

2. 4 numbers a, b, c and d are in proportion. If b = 87 and c = 91, which of the following can not be a value of d?

a) 2639

b) 2638

c) 29

d) 3

View Answer

Explanation: a * d = b * c

87 * 91 = a * d

A * d = 7917

D should be a divisor of 7917 in order to be fit in the proportion.

Hence from the options 2638 can not be a value of d.

3. A sum of money is distributed among a, b, c and d in the proportion 3 : 4 :: 6 : 5. If b gets 1260 rupees less than c, find the share of a.

a) 1890 rupees

b) 1980 rupees

c) 1800 rupees

d) 1900 rupees

View Answer

Explanation: Let the shares be in terms of x.

A’s share = 3x, b’s share = 4x, c’s share = 6x and d’s share = 5x

The difference between c’s share and b’s share = 1260 rupees

6x – 4x = 1260, 2x = 1260 rupees

X = 1260 / 2 = 630 rupees

A’s share = 3x = 630 * 3 = 1890 rupees

4. The ratio of 3ages of 3 people is 3 : 7 : 9. If the sum of their ages is 190 years, find the difference between the ages of the eldest and the youngest.

a) 50 years

b) 60 years

c) 30 years

d) 45 years

View Answer

Explanation: Let the ages of the people be in terms of x.

3x + 7x + 9x = 19x = 190 years

X = 190 / 19 = 10 years

The difference between the eldest and the youngest person = 9x – 3x = 6x = 60 years

5. The age of 3 people are in a ratio 7 : 11 : 12. If the sum of their ages is 45, find the difference between the ages of the eldest and the youngest in months.

a) 90 months

b) 96 months

c) 102 months

d) 108 months

View Answer

Explanation: Let their ages be in terms of x.

The total of their ages = 7x + 11x + 12x = 30x

30x = 45

X = 45 / 30 = 1.5 years

The difference between the age of the eldest and the youngest = 12x – 7x = 5x

5x = 5 * 1.5 = 7.5 years = 7.5 * 12 months = 90 months

6. Four numbers a, b, c and d are in proportion. If a = 2b, b = 7c. find the value of d in terms of a.

a) 28a

b) a / 28

c) 14a

d) a / 14

View Answer

Explanation: Let the value of c be x.

B = 7c = 7x

A = 2b = 7x * 2 = 14x

A = 14x

B = 7x

C = x

D = b * c / a = 7x * x / 14x = 0.5x

D = 0.5x

A = 14x

D = a / 28

7. 4 numbers a, b, d and c are in proportion. If a = 9c, c = 3b, find the value of d in terms of b.

a) 9b

b) 3b

c) 27b

d) 81b

View Answer

Explanation: Let the value of b be x.

C = 3b = 3x

A = 9c = 3x * 9 = 27x

A, b, d and c are in proportion = a * c = b * d

D = c * a / b = 3x * 27x / x = 81x

D = 81b

8. 4 numbers p, o, q and r are in proportion. O = 9p, p = 12q. Find the value of r in terms of o.

a) o / 9

b) 9o

c) o / 3

d) 3o

View Answer

Explanation: Let the value of q be x.

P = 12q = 12x

O = 9p = 9 * 12x = 108x

R = o * q / p = 108x * x / 12x = 9x

O = 108x, r = 9x, r = o / 9

9. 4 numbers d, b, c and a are in proportion. Find the value of a in terms of b if d = 2b and b = 5c.

a) 10b

b) b / 10

c) 5b

d) b / 5

View Answer

Explanation: Let the value of c be x.

B = 5c = 5x

D = 2b = 5x * 2 = 10x

A = b * c / d = 5x * x / 10x = X / 2

B = 5x, a = x / 2 : a = b / 10

10. A, b, c and d are in proportion. If b = c and c = 2d, find the value of a in terms of c.

a) c

b) 2c

c) c / 2

d) c / 4

View Answer

Explanation: Let the value of d be x.

C = 2d = 2x

B = c = 2x

A = c * b / d = 2x * 2x / x = 4x

A = 4x

C = 2x

A = 2c

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.