This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Partnership – Set 3”.

1. A and B are partners in a firm. If they invest in the ratio 8 : 9 monthly and A has invested 5000 per month, find the investment of B after 5 years.

a) 337000 rupees

b) 337500 rupees

c) 338000 rupees

d) 338500 rupees

View Answer

Explanation: The investment of B = 5000 / 8 * 9 per month = 5625 per month

B’s investment after 5 years = his investment after 60 months = 5625 * 60 = 337500 rupees.

2. A and B are partners in a business with the profit – sharing ratio of 4 : 5. If the profit of A after 7 years is 126000 rupees, find the profit of B after 65 months.

a) 121875 rupees

b) 121758 rupees

c) 121785 rupees

d) 121857 rupees

View Answer

Explanation: The profit – sharing ratio of A to B = 4 : 5

The profit share of A = 126000 after 7 years

The profit of A per annum = 126000 / 7 = 18000 rupees per annum

A’s profit per month = 18000 / 12 = 1500 rupees

B’s profit per month = 1500 / 4 * 5 = 1875 rupees

B’s profit after 65 months = 121875 rupees.

3. A and B are partners in a business. If their profit – sharing ratio is changed from 4 : 5 to 5 : 4 find the loss percentage for B.

a) 20%

b) 25%

c) 30%

d) 11.11%

View Answer

Explanation: The initial profit – sharing ratio = 4 : 5

The final profit – sharing ratio = 5 : 4

The share change of B = 5 / 9 – 4 / 9 = 1 / 9

The percentage change for B = (1 / 9) / (5 / 9) * 100 = 20% loss.

4. A and B are partners in a firm with the profit – sharing ratio of 3 : 7. If this ratio is changed to 1 : 1 find the profit percentage for A.

a) 33.33%

b) 66.66%

c) 99.99%

d) 133.33%

View Answer

Explanation: The initial share of A = 3 / 10 of the total.

The final share of A = 1 / 2 of the total.

The exact change of A’s share = 1 / 2 – 3 / 10 = 2 / 10

The percentage change in the share of A = (2 / 10) / (3 / 10) * 100 = 2 / 3 * 100 = 66.66%

5. The total profit for a year is 45600 rupees. If the share of A is 12500 less than that of B, find the ratio of their shares.

a) 331 : 581

b) 338 : 581

c) 331 : 588

d) 331 : 511

View Answer

Explanation: Let the share of A be x.

The share of B = x + 12500

The total share = 45600 rupees = x + x + 12500 rupees

2x = 45600 – 12500 = 33100 rupees

X = 16550 rupees

Their shares = 16550 : 16550 + 12500 = 16550 : 29050 = 331 : 581

6. A and B are partners in a firm with a profit – sharing ratio of 9 : 10. If the total profit for 5 years is 47,50,000 rupees, find the quarterly profit share of A.

a) 125000 rupees

b) 112500 rupees

c) 121500 rupees

d) 125500 rupees

View Answer

Explanation: The yearly profit = 47,50,000 / 5 = 950000

The quarterly profit = 950000 / 4 = 237500 rupees

The share of A = 237500 / 19 * 9 = 112500 rupees.

7. A and B are partners in a firm with a profit – sharing ratio of 3 : 8. If the profit for the first year is 20% of the second year and the monthly profit of A is 30000 rupees, find the total profit for the second year.

a) 22,00,000 rupees

b) 44,00,000 rupees

c) 40,00,000 rupees

d) 66,00,000 rupees

View Answer

Explanation: The monthly profit of A = 30000 rupees

The monthly profit in total = 30000 / 3 * 11 = 110000 rupees

The profit for the first year = 1,10,000 * 12 = 13,20,000

The profit for the first year was 20% of the second year’s profit

The profit for the second year = 13,20,000 / 20 * 100 = 66,00,000 rupees.

8. A and B are partners in a business with 10000 – rupees and 15000 – rupees investment, respectively. If the profit for the first year is 3,49,325 rupees, find the half yearly share of A.

a) 69856

b) 69865

c) 68956

d) 68965

View Answer

Explanation: The total profit = 3,49,325 rupees

The share of = 3,49,325 / 25 * 10 = 1,39,730 rupees

Half yearly share of A = 69865 rupees.

9. A and B are partners in a firm with 2 : 7 profit sharing ratios. If the profit for the first year is 36,41,379 rupees, find the monthly share of B for the first year.

a) 2,63,015 rupees

b) 2,06,015 rupees

c) 2,36,015 rupees

d) 2,06,105 rupees

View Answer

Explanation: The total profit for the first year = 36,41,379 rupees

The share of B for the first year = 36,41,379 / 9 * 7 = 28,32,183.66 rupees

The monthly share of B = 28,32,183.66 / 12 = 2,36,015.30 rupees ≈ 2,36,015 rupees.

10. A and B are partners in a firm with a profit – sharing ratio of 1 : 2. If the profit for the first year is 1,74,960 rupees, find the monthly profit share of B.

a) 9270 rupees

b) 9720 rupees

c) 9700 rupees

d) 9200 rupees

View Answer

Explanation: The total profit = 1,74,960 rupees

The profit share of B = 1,74,960 / 3 * 2 = 1,16,640 rupees

The monthly profit of B = 1,16,640 / 12 = 9720 rupees.

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.