Boats and Streams Questions and Answers

This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Boats and Streams”. These questions are beneficial for various competitive exams, placement interviews, and entrance tests.

1. The speed of a boat upstream is 12 kmph and the speed downstream is 16 kmph. Find the speed of the boat in a static stream.
a) 12 kmph
b) 14 kmph
c) 16 kmph
d) 18 kmph
View Answer

Answer: b
Explanation: The speed of the boat in a static stream = speed of the boat upstream – speed of the stream
The speed of the stream = (16 – 12) / 2 = 2 kmph
The speed of the boat in static stream = 16 – 2 = 14 kmph.

2. The speed of a boat upstream is 23 kmph if the speed of the boat downstream is 25.5 kmph, find the speed of the boat in a static stream.
a) 24.25 kmph
b) 24.75 kmph
c) 24.5 kmph
d) 25 kmph
View Answer

Answer: a
Explanation: The speed of the stream = (25.5 – 23) / 2 = 1.25 kmph
The speed of the boat in static stream = 25.5 – 1.25 = 24.25 kmph.

3. The speed of two boats is 50 kmph and 45 kmph. Find the distance travelled by the second boat while the time the first boat covers 125 km.
a) 125 km
b) 112.5 km
c) 102.5 km
d) 87.5 km
View Answer

Answer: b
Explanation: The time in which the first boat covers 125 km = 125 / 50 = 2.5 hours
The distance covered by second boat in 2.5 hours = 45 * 2.5 = 112.5 km.
advertisement

4. The speed of a boat upstream is 20 kmph find the speed of the boat downstream if the speed of the stream is 3 kmph.
a) 22 kmph
b) 23 kmph
c) 25 kmph
d) 26 kmph
View Answer

Answer: d
Explanation: The speed of the boat downstream = speed of the boat up stream + 2 * speed of the stream = 20 + 3 * 2 = 26 kmph.

5. The speed of a boat upstream is 12 kmph. Find the speed of the stream if the speed of the boat downstream is 40% more than the speed of boat upstream.
a) 6 kmph
b) 4.8 kmph
c) 2.4 kmph
d) 1.2 kmph
View Answer

Answer: c
Explanation: The speed of the water downstream = 12 + 40% of 12 = 12 + 4.8 = 16.8 kmph
The speed of the stream = (16.8 – 12) / 2 = 4.8 / 2 = 2.4 kmph.
Free 30-Day C Certification Bootcamp is Live. Join Now!

6. A boat covers 120 km in 5 hours. Find the distance covered by the same boat in 5.5 hours if the speed was increased by 40%.
a) 148.8 km
b) 44.8 km
c) 184.4 km
d) 184.8 km
View Answer

Answer: d
Explanation: The speed of the boat per hour = 120 / 5 = 24 kmph
The increase in speed = 40% = 24 / 5 * 2 = 9.6 kmph
The new speed = 33.6 kmph
The distance covered in 5.5 hours with the new speed = 33.6 * 5.5 = 184.8 km.

7. A boat covers 210 km in 7 hours. Find the distance covered by the same boat in 9.3 hours if the speed was increased by 68%.
a) 487.62km
b) 468.72km
c) 478.62 km
d) 486.72km
View Answer

Answer: b
Explanation: The speed of the boat = 20 / 7 = 30 kmph
The improved speed = 30 + 68% of 30 = 30 + 20.4 = 50.4 kmph
The distance covered = 50.4 * 9.3 = 468.72 km.

8. The speed of two boats is 20kmph and 30 kmph, respectively. Find the distance covered by the second boat while the time the first boat covers 215 km.
a) 332.5 km
b) 322.5 km
c) 312.5 km
d) 302.5 km
View Answer

Answer: b
Explanation: The time taken by the first boat to cover 215 km = 215 / 20 = 10.75 hours
The distance covered by the second boat in 10.75 hours = 322.5 km.

9. 2 boats can cover 4 km and 5 km in an hour. Find the distance covered by the second boat in the time the first boat covers 234 km.
a) 292.5 km
b) 302.5 km
c) 312.5 km
d) 322.5 km
View Answer

Answer: a
Explanation: the speed of the first boat = 4 kmph
The time taken by the first boat to cover 234 km = 234 / 4 = 58.5 hours
The distance covered by the second boat in 58.5 hours = 292.5 km.
advertisement

10. The speed of a boat in still water is 5 kmph. Find the distance covered by the boat in a day if the speed decreased by 60%.
a) 24 km
b) 36 km
c) 48 km
d) 60 km
View Answer

Answer: c
Explanation: The new speed = 5 – 60% of 5 = 2
The distance covered in 24 hours = 48 km.

More Aptitude Questions and Answers on Boats and Streams:

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.

advertisement
advertisement
Subscribe to our Newsletters (Subject-wise). Participate in the Sanfoundry Certification contest to get free Certificate of Merit. Join our social networks below and stay updated with latest contests, videos, internships and jobs!

Youtube | Telegram | LinkedIn | Instagram | Facebook | Twitter | Pinterest
Manish Bhojasia - Founder & CTO at Sanfoundry
I’m Manish - Founder and CTO at Sanfoundry. I’ve been working in tech for over 25 years, with deep focus on Linux kernel, SAN technologies, Advanced C, Full Stack and Scalable website designs.

You can connect with me on LinkedIn, watch my Youtube Masterclasses, or join my Telegram tech discussions.

If you’re in your 40s–60s and exploring new directions in your career, I also offer mentoring. Learn more here.