This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Time and Distance – Set 2”.

1. The time taken to cover 60 km is 3.5 hours. Find the time taken to cover 671 km.

a) 39 hours

b) 40 hours

c) 41 hours

d) 42 hours

View Answer

Explanation: The speed of the train = 60 / 3.5 kmph = 17.14 kmph

The time taken to cover 671 km = 671 / 17.14 = 39.14 hours ≈ 39 hours

2. A man travels at a speed of 18 kmph. Find the distance covered by him in 72 seconds.

a) 0.036 km

b) 0.36 km

c) 3.6 km

d) 36 km

View Answer

Explanation: The speed of the man = 18 kmph = 5 m / s

The distance covered by him in 72 seconds = 5 * 72 = 360 m = 0.36 km

3. The speed of a train is 72 kmph. Find the distance covered by the train in 15.9 seconds.

a) 3180 m

b) 318 m

c) 2080 m

d) 208 m

View Answer

Explanation: The speed of the train = 72 kmph = 20 m / s

The distance covered by the train in 15.9 seconds = 20 * 15.9 = 318 m

4. The speed of a man is 36 kmph and the speed of another man is 78 m / s. If the distance between them is 7920 m, find the time taken by them to meet. They are walking towards each other.

a) 80 seconds

b) 85 seconds

c) 90 seconds

d) 100 seconds

View Answer

Explanation: The speed of the men = 36 kmph and 78 m / s = 10 m / s and 78 m / s respectively.

They are walking towards each other, their combined speed = 10 + 78 = 88 m / s

The time taken at that speed to cover 7920m = 7920 / 88 = 90 seconds

They will take 90 seconds to meet.

5. A man is following a kid. The man is moving at a speed of 18 kmph and the kid is running at a speed of 3 m / s. find the distance between them after 2 minutes, if the distance between them initially was 1 km.

a) 270 m

b) 280 m

c) 760 m

d) 750 m

View Answer

Explanation: Here, the man is following the kid. This statement states that the man and the kid are moving in the same direction and the kid is ahead of the man.

The speed of the man = 18 kmph = 5 m / s and the speed of the kid is 3 m / s.

The distance between them initially is 1 km.

The difference between their distance = initial distance – (the difference between their speeds * the time given)

1000m – 2m * 2 * 60 = 1000m – 240m = 760 m

6. A man is followed by a kid. The man is moving at a pace of 27 kmph and the kid is running at a speed of 7 m / s. Find the distance between them after 12 seconds, if the distance between them initially is 350m.

a) 356 m

b) 465 m

c) 365 m

d) 456 m

View Answer

Explanation: Here, the man is being followed by the kid. This statement states that the man and the kid are moving in the same direction and the man is ahead of the kid.

The speed of the man = 27 kmph = 7.5 m / s and the speed of the kid is 7 m / s

The distance between them initially is 350 m.

The difference between their distance = initial distance – (the difference between their speeds * the time given)

350 – (7 – 7.5) * 12 = 350 – ( – 6) = 350 + 6 = 356m

(Here the distance between them increased because the kid was behind the man, but the speed of the kid was slower than the man).

7. The distance between two cities is 50 km. If a man covers 40% of the distance in 60 minutes and the rest of the distance in 45 minutes, find his average speed throughout the journey.

a) 28.77 kmph

b) 28.67 kmph

c) 28.57 kmph

d) 28.47 kmph

View Answer

Explanation: The average speed = total distance / total time taken = 50 / 105 minutes or 1.75 hours

The average speed = 28.57 kmph

8. The distance between two towns is 120 km. If a man travelled 60% of the distance in 60 minutes and the rest of the distance in 40 minutes, find his maximum speed. It is known that he drove at a constant speed during both the intervals given.

a) 20.2 m / s

b) 22.2 m / s

c) 20.24 m / s

d) 19.8 m / s

View Answer

Explanation: He travelled 60% of 120 km in 60 minutes and 40% of 120 km in 40 minutes.

His speeds during both the durations = 72 / 1 kmph and 48 / 0.66 kmph = 72 kmph and 72.72 kmph respectively.

The maximum from both these speeds = 72.72 kmph = 20.2 m / s

9. The distance between p and q is 455 meters. If they both travel away from each other at a speed of 6 m / s and 36 kmph, find the distance between them after 34 seconds.

a) 998 m

b) 999 m

c) 1000 m

d) 1001 m

View Answer

Explanation: P and q are moving in opposite direction; this states that the distance between them will increase with time.

The speed of p = 6 m / s

The speed of q = 36 kmph = 10 m / s

The combined speed = 6 + 10 = 16 m / s

The time travelled = 34 seconds

The distance covered at that combined speed in 34 seconds = 16 * 34 = 544m

The distance between them now = 455 + 544 = 999m

10. The speed of p, q and r are 18 m / s, 45 kmph and 420 m / minute. If they start running in the same direction, find the maximum difference between any two of them after 1 hour 36 minutes and 15 seconds.

a) 63.353 km

b) 63.525 km

c) 65.325 km

d) 65.235 km

View Answer

Explanation: The speed of p = 18 m / s

The speed of q = 45 kmph = 12.5 m / s

The speed of r = 420m / minute = 7 m / s

The difference between the maximum speed and the minimum speed = 18 – 7 = 11 m / s

The maximum distance will be between p and r.

The time given = 1 hour 36 minutes 15 seconds = 3600 + 2160 + 15 seconds = 5775 seconds

The distance = difference of speed * the time given = 11 * 5775 = 63525 m = 63.525 km

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.