This set of Aptitude Questions and Answers (MCQs) focuses on “Partnership – Set 4”.

1. At what ratio should a and B invest to get equal profit shares after a year. A invests 2 times per year and B invests 4 times per year.

a) 3 : 5

b) 4 : 5

c) 5 : 3

d) 4 : 3

View Answer

Explanation: Let the investment of A be x half – yearly and the investment of B be y quarterly.

The yearly investments of A and B:

The yearly investment of A = x * 12 + x * 6

The yearly investment of B = y * 12 + y * 9 + y * 6 + y * 3

The ratio of their profits = 1 : 1

12x + 6x = 12y + 9y + 6y + 3y

18x = 30y

X : y = 30 : 18 = 5 : 3

2. Find the ratio of investment of A to B if A invest after 6 months of B’s investment and B invests after 3 months of commencement of business. It is known that their profit – sharing ratio after 1 year of commencement of business is 2 : 3.

a) 1 : 2

b) 1 : 3

c) 2 : 1

d) 3 : 1

View Answer

Explanation: Let the investment of a be x and the investment of B be y.

A invest x rupees after 6 months of B’s investment and B invest y rupees after 3 months of commencement of business. This means A invests x rupees for 3 months and B invests y rupees for 9 months.

Profit sharing ratio of A to B = 2 : 3

The investment ratios = 3x : 9y

3x : 9y = 2 : 3

X : y = 2 : 1

3. The profit sharing – ratio of A to B is 5 : 9. If they invest at the same day and A invests 12905 rupees, find the investment of B.

a) 23299 rupees

b) 23229 rupees

c) 23239 rupees

d) 23293 rupees

View Answer

Explanation: The investment of B = 12905 / 5 * 9 = 23229 rupees.

4. The profit – sharing ratio of A to B is 4 : 11. If A invests 12000 rupees on the first day of the business, what should B invest after 6 months to maintain the profit – sharing ratio.

a) 60000 rupees

b) 66000 rupees

c) 72000 rupees

d) 78000 rupees

View Answer

Explanation: The profit – sharing ratio = 4 : 11

The investment of A = 12000 for 12 months

Let the investment of B be x rupees for 6 months.

12000 * 12 : 6x = 4 : 11

144000 / 6x = 4 / 11

X = 144000 / 24 * 11 = 66000 rupees

5. The investment of A at the commencement of the business was half of the investment of B after 8 months of the commencement of the business. Find their profit – ratio after a year.

a) 2 : 3

b) 3 : 2

c) 2 : 1

d) 1 : 2

View Answer

Explanation: Let the investment of B be x.

The investment of A = x / 2 = 0.5x

A invested the amount for 12 months and B invested the amount for 4 months.

The profit – sharing ratio of A to B after a year = 12 * 0.5x : 4 * x = 6x : 4x = 3 : 2

6. A’s investment after 3 months of the commencement of the business is 1 / 5^{th} of the investment of B’s investment after 9 months of the commencement of the business. Find their profit – sharing ratio.

a) 1 : 5

b) 5 : 1

c) 3 : 5

d) 5 : 3

View Answer

Explanation: Let the investment of A be x.

The investment of B = 5 times the investment of A = 5x

The time A invested the money for = 9 months

The time B invested the money for = 3 months

The profit – sharing ratio = x * 9 : 3 * 5x = 9x : 15x = 3 : 5

7. The profit – sharing ratio of A to B is 4 : 5. If A invested 10000 after 5 months of the commencement of the business, how much should B invest after 8 months of the commencement of the business to maintain the profit – sharing ratio?

a) 21825

b) 21850

c) 21875

d) 21900

View Answer

Explanation: The investment of A = 10000

The time A invested the money for = 7 months

Let the investment of B be x.

The time B invested the money for = 4 months

The profit – sharing ratio = 4 : 5

10000 * 7 : x * 4 = 4 : 5

X = 10000 * 7 * 5 / 16 = 21875 rupees

8. A and B started a company with 200 and 3000 rupees, respectively. If the profit after a year is 92000 rupees and 40% of the profit is reinvested, find the profit in hand of A.

a) 3000 rupees

b) 3450 rupees

c) 4500 rupees

d) 5275 rupees

View Answer

Explanation: The profit – sharing ratio of A to B = 200 : 3000 = 1 : 15

The profit at the end of the first year = 92000 rupees

The profit reinvested = 40% = 36800

The profit in hand = 92000 – 36800 = 55200 rupees

A’s share from 55200 = 55200 / 16 * 1

= 3450 rupees

9. The investment of 3 partners in a company is 200, 400 and 500 rupees, respectively. By how much will the share of the first partner be reduced if the profit is reduced from 5000 rupees to 1250 rupees?

a) 821.21 rupees

b) 681.81 rupees

c) 881.81 rupees

d) 621.21 rupees

View Answer

Explanation: The change in profit = 5000 – 1250 = 3750 rupees

The share of the first partner in the change = 200 / 1100 of the total

The share of first partner in change = 3750 / 11 * 2 = 681.81 rupees

10. The profit – sharing ratio of 2 partners in a company is 11 : 13. Find the profit of the first partner if the profit on whole is 43032 rupees.

a) 12739 rupees

b) 12793 rupees

c) 19732 rupees

d) 19723 rupees

View Answer

Explanation: The profit = 43032 rupees

Share of the first partner in profit = 11 / 24 of the total

Share of the first partner = 43032 * 11 / 24 = 19723 rupees

To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, “1000+ Logical Reasoning Questions”, and “Data Interpretation Questions”.