This set of Class 8 Maths Chapter 8 Multiple Choice Questions & Answers (MCQs) focuses on “Sales Tax/Value Added Tax”.

1. What will be the buying price of a soap at Rs. 100 when 5% sales tax is added?

a) Rs 105

b) Rs 110

c) Rs 112

d) Rs 134

View Answer

Explanation: Cost price of soap = Rs. 100

Sales tax = 5%

= 5% of 100

= \(\frac{5}{100}\) × 100

= Rs. 5

Buying price = Cost price + sales tax = 100 + 5 = Rs.105

2. If 5% VAT is included in the price of a shampoo bottles bought for Rs. 550 then what is the original price of the shampoo?

a) Rs 420

b) Rs 520

c) Rs 650

d) Rs 700

View Answer

Explanation: Let the original price of the shampoo be Rs. x

Sales tax = 5%

= 5% of x

= \(\frac{5}{100}\) × x

= Rs. \(\frac{5x}{100}\)

Buying price = Cost price + Sales tax

550 = x + \(\frac{5x}{100}\)

550 = \(\frac{105x}{100}\)

x = \(\frac{550×100}{105}\) = 523.80 ∼ 520

The original price of the shampoo is Rs. 520.

3. What will be the buying price of 16 kg of sugar at Rs. 20/kg when a 9% sales tax is added?

a) Rs 378.9

b) Rs 350.5

c) Rs 348.8

d) Rs 398.0

View Answer

Explanation: Cost of 1 kg sugar = Rs. 20

Cost of 16 kg sugar = 20 × 16 = 320

The cost price of sugar = Rs. 320

Sales tax = 9%

= 9% of 320

= \(\frac{9}{100}\) × 320

= 28.8

Buying price = Cost price + Sales tax = 320 + 28.8 = 348.8.

4. If you buy a hair dryer for Rs. 10000 including 10% VAT what will be the price of the hair dryer before VAT was added?

a) Rs 9393

b) Rs 9292

c) Rs 9191

d) Rs 9090

View Answer

Explanation: Let the original price of the hair dryer be Rs. x

VAT added = 10%

= 10% of x

= \(\frac{10}{100}\) × x

= \(\frac{x}{10}\)

Buying price = cost price + sales tax

10000 = x + \(\frac{x}{10}\)

10000 = \(\frac{11x}{10}\)

x = \(\frac{10000×10}{11}\) = 9090.90 ∼ 9090

5. What will be amount Shridhar has to pay for a watch costing Rs. 18000 when 8% sales tax is added?

a) Rs 19440

b) Rs 18850

c) Rs 17560

d) Rs 16540

View Answer

Explanation: Cost price of watch = Rs. 18000

Sales tax = 8%

= 8% of 18000

= \(\frac{8}{100}\) × 18000

= Rs. 1440

Buying price = Cost price + sales tax = 18000 + 1440 = Rs. 19440

6. The cost of a hover board was 15000 at the shop. What will be the bill amount after a sales tax of 10% is added?

a) Rs 16150

b) Rs 16500

c) Rs 17500

d) Rs 17150

View Answer

Explanation: Cost price of hover board = Rs. 15000

Sales tax = 10%

= 10% of 15000

= \(\frac{10}{100}\) × 15000

= Rs. 1500

Buying price = Cost price + sales tax = 15000 + 1500 = Rs. 16500.

7. The bill amount of a cutlery set is Rs. 5000 including 9% sales tax. What is its original price?

a) Rs 4800

b) Rs 4700

c) Rs 5000

d) Rs 4500

View Answer

Explanation: Let the original price of the cutlery be Rs. x

VAT added = 9%

= 9% of x

= \(\frac{9}{100}\) × x

= \(\frac{9x}{100}\)

Buying price = cost price + sales tax

5000 = x + \(\frac{9x}{100}\)

5000 = \(\frac{109x}{100}\)

x = \(\frac{5000×100}{109}\) = 4587.15 ∼ 4500

8. The cost of 1 kg of sugar is Rs. 30 and 1 kg of flour is Rs. 35. What will be the bill amount if 10 kg of sugar and 15 kg of flour is bought with 5% of sales tax added?

a) Rs 866.25

b) Rs 890.98

c) Rs 865.56

d) Rs 834.56

View Answer

Explanation: Cost of 1 kg sugar = Rs. 30

Cost of 10 kg sugar = 30 × 10 = 300

Cost of 1 kg flour = Rs. 35

Cost of 15 kg flour = 35 × 15 = 525

Total cost price = 525 + 300 = 825

Sales tax = 5%

= 5% of 825

= \(\frac{5}{100}\) × 825 = 41.25

Buying price = cost price + sales price = 825 + 41.25 = Rs. 866.25

9. What will be the bill amount of two sets of TV at Rs. 50000 each with a 7% of sales tax included?

a) Rs. 117000

b) Rs. 107000

c) Rs. 128000

d) Rs. 135000

View Answer

Explanation: Cost of 1 TV set = Rs. 50000

Cost of 2 TV sets = 50000 × 2 = 100000

Sales tax = 7%

= 7% of 100000

= \(\frac{7}{100}\) × 100000 = 7000

Buying price = cost price + sales price = 100000 + 7000 = Rs. 107000

10. If 6% VAT is added in the price of a lawn mower at Rs. 15000 then what is the original price of the lawn mower?

a) Rs 19000

b) Rs 16000

c) Rs 15000

d) Rs 14000

View Answer

Explanation: Let the original price of lawn mower be Rs x.

Sales tax = 6%

= 6% of x

= \(\frac{6x}{100}\)

Buying price = cost price + sales price

15000 = x + \(\frac{6x}{100}\)

15000 = \(\frac{106x}{100}\)

x = \(\frac{15000 × 100}{106}\) = 14150.94 ∼ 14000

**Sanfoundry Global Education & Learning Series – Mathematics – Class 8**.

To practice all chapters and topics of class 8 Mathematics, __ here is complete set of 1000+ Multiple Choice Questions and Answers__.

**If you find a mistake in question / option / answer, kindly take a screenshot and email to [email protected]**

**Related Posts:**

- Practice Class 9 Mathematics MCQs
- Practice Class 10 Mathematics MCQs
- Check Class 8 - Mathematics Books