# Sequencing Questions and Answers – Set 8

This set of Verbal Reasoning Questions and Answers (MCQs) focuses on “Sequencing – Set 8”.

1. How many even numbers are there in the following series of numbers, each of which is immediately preceded by an odd number, but not immediately followed by an even number?
6 2 8 9 1 3 4 5 7 5 8 9 7 9 10 8 1 4 9 2 6
a) 1
b) 2
c) 3
d) 4

Explanation: Here, we are looking for a group of numbers i.e. odd even odd. In the series it occurs thrice i.e. ‘1 4 9’, ‘3 4 5’, ‘5 8 9’.

2. Identify the wrong number in the series. 8, 13, 21, 34, 55, 87, 144?
a) 87
b) 55
c) 21
d) 13

Explanation: Here, the series is a Fibonacci series.
i.e., a number in the series is the sum of previous two numbers.
So, in this 34+55 =89. So the wrong number is 87.

3. Find the next number in the series: 6, 62, 214, 510, …. ?
a) 824
b) 728
c) 998
d) 693

Explanation: Here, each number is one less than cube of a number.
i.e., 23=8-2=6, 43=64-2=62, 63=216-2=214, 83=512-2=510.
So, the next number will be 103=1000-2=998.

4. Ankita’s younger brother Bobby is older than Nilu. Shweta is younger than Rahul but elder than Ankita. If Rahul is younger than Shyam then who is the eldest?
a) Ankita
b) Bobby
c) Rahul
d) Shyam

Explanation: Here, according to question
Nilu < Bobby < Ankita < Shweta < Rahul<Shyam.
Therefore, the eldest is Shyam.

5. A box had 17 bulbs. All but five are fused. How many are actually fused?
a) 5
b) 12
c) 8
d) 9

Explanation: Here, it is given that all bulbs are fused except 5 i.e. out of 17, 12 bulbs are fused.

6. Complete the series 134, 356, 554, 455, ?, 431.
a) 286
b) 653
c) 578
d) 462

Explanation: Here, in the series after first three numbers, remaining three numbers are reversed number of previous numbers.

7. Complete the following series 16, 32, 128, 1024, 16384 …?
a) 685302
b) 534288
c) 393216
d) 409354

Explanation: Here, the pattern followed is:-
16×2=32, 32×4=128, 128×8=1024, 1024×16=16384. Similarly, 16384×32=534288.

8. Complete the following series 9, 34, 70, 119, 183…?
a) 110
b) 264
c) 206
d) 189

Explanation: Here, the difference between the digits is the square of digits i.e.
34-9 = 25 = 52, 70-34 = 36 = 62, 119-70 = 49 =72, 183-119 = 64 = 82.
Similarly, 264-183 = 81 = 92

9. Complete the following series 9, 19, 58, 233, 1166…?
a) 8249
b) 6825
c) 6997
d) 2843

Explanation: Here, the series follows the following pattern.
9×2=18+1=19, 19×3=57+1=58, 58×4=232+1=233, 233×5=1165+1=1166.
Similarly, 1166×6=6996+1=6997.

10. In a row of 20 boys, when Akshat shifted three places towards the left, he become 11th from the right end. What was his earlier position form the left end of the row?
a) 4th
b) 9th
c) 7th
d) 15th

Explanation: Here, there are 20 boys and Akshat is in 11th position from right end after shifting. i.e. Akshat is in 14th position from left before shifting. So 20 – 14 = 6 i.e. there are 6 boys before Akshat, so his position was 7th from the left end.