# Missing Figures Questions and Answers – Set 4

This set of Non Verbal Reasoning Questions and Answers (MCQs) focuses on “Missing Figures – Set 4”.

1. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 765
b) 592
c) 356
d) 432

Explanation: Here, (19+5)2 – (13+26)2 = 945; (17+25)2 – (11+18)2 = 923.
Similarly, (25+16)2 – (24+9)2 = 592.

2. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 1043
b) 2749
c) 4563
d) 6367

19*4-1=75;
75*4-1=299;
299*4-1=1195;
1195*4-1=4779;
So (19+75+299+1195) = 6367.

3. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 93
b) 97
c) 95
d) 99

Explanation: Here, the middle number is the sum of the numbers given i.e.
from first figure the numbers are 15, 34, 24 and 17. So, middle number is 15+34+24+17=90.
Similarly, from second figure 25, 19, 12 and 39. So, middle number is 25+19+12+39=95.
Therefore, in the third figure 29, 12, 36 and 16. So, middle number is 29+12+36+16=93.

4. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 13
b) 58
c) 31
d) 35

Explanation: Here, opposite numbers are obtained by adding the middle number i.e. 84
52+84=136;
Similarly, 35+84=119;

5. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a)
b)
c)
d)

Explanation: Here, the position of shapes are changing alternatively and opposite position and its color changes with respect to the position. The circle changes its position left and right and its color changes accordingly.

6. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 318
b) 528
c) 781
d) 895

Explanation: Here, each number is obtained by multiplication of 4 followed by addition of 3 in the answer in their adjacent number i.e.
7*4+3=31; 31*4+3=127; 127*4+3=511.
Similarly, 13*4+3=55; 55*4+3=223; 223*4+3=895.

7. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a)
b)
c)
d)

Explanation: Here, in each dice the positional value of alphabets follow the pattern +3 and -4
i.e.
From first dice→ N+3→Q, N-4→J;
From second dice→ L+3→O, L-4→H;
From third dice→ G+3→J, G-4→C;
Hence, is the answer i.e. (K+3→N, K-4→G).

8. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 2273
b) 1648
c) 4986
d) 3852

Explanation: Here, the middle number is obtained by the sum of cubes of numbers present outside the box i.e.-
From the first figure→33+73+103+53=1495; middle number is 1495.
From second figure→ 23+123+93+83=2977; middle number is 2977.
Similarly, from third figure→ 43+153+63+113=4986; middle number is 4986.

9. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 128
b) 123
c) 127
d) 131

Explanation: Here, the middle number is obtained by addition of numbers present outside the triangle and add one in the answer
i.e. from the first figure→22+15+31+1=69;
From second figure→ 34+25+81+1=141;
Similarly, in the third figure→ 13+42+75+1=131.

10. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 228
b) 146
c) 244
d) 317

Explanation: Here, the number obtained is by multiplying by 2 and then add 4 in it i.e.
25*2+4=54;
54*2+4=112;
Similarly, 112*2+4=228.