Missing Figures Questions and Answers – Set 3

This set of Non Verbal Reasoning Questions and Answers (MCQs) focuses on “Missing Figures – Set 3”.

1. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 765
b) 254
c) 356
d) 432

Explanation: Here, (9+23)2 – (15+6)2 = 583; (8+21)2 – (21+5)2 = 357.
Similarly, (25+6)2 + (4+19)2 = 432.

2. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 1043
b) 2749
c) 4563
d) 6346

17*3+1=52;
52*3+1=157;
157*3+1=472;
472*3+1=1417;
So (17+52+157+472)*3+1=6346.

3. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 13
b) 17
c) 15
d) 19

Explanation: Here, the middle number is the sum of the numbers whose squares are given i.e.
from first figure the numbers are 16, 36, 64 and 25. So, middle number is 4+6+8+5=23.
Similarly, from second figure 25, 49, 121 and 169. So, middle number is 5+7+11+13=36.
Therefore, in the third figure 49, 25, 16 and 9. So, middle number is 7+5+4+3=19.

4. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 13
b) 52
c) 31
d) 35

Explanation: Here, opposite numbers are obtained by multiplying the number by 9, i.e.
32*9=288;
52*9=468;
Also, 32+52=84.

5. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a)
b)
c)
d)

Explanation: Here, the position of shapes are changing alternatively and opposite position and its color changes with respect to the position. The circle changes its position left and right and its color changes accordingly.

6. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 318
b) 528
c) 178
d) 118

Explanation: Here, each number is obtained by multiplication of 2 followed by addition of 2 in the answer in their adjacent number i.e.
18*2+2=38; 38*2+2=78; 78*2+2=158.
Similarly, 13*2+2=28; 28*2+2=58; 58*2+2=118.

7. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a)
b)
c)
d)

Explanation: Here, in each dice the positional value of alphabets follow the pattern +9, +5 i.e.
From first dice→ B+9→K, B+5→G;
From second dice→ L+9→U, L+5→Q;
From third dice→ G+9→P, G+5→L;
Hence, is the answer i.e. (A+9→J, A+5→F).

8. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 220
b) 164
c) 398
d) 285

Explanation: Here, the middle number is obtained by the sum of squares of numbers present outside the box i.e.-
From the first figure→32+72+102+52=183; middle number is 183.
From second figure→ 22+122+92+82=293; middle number is 293.
Similarly, from third figure→ 42+152+62+112=398; middle number is 398.

9. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 128
b) 123
c) 127
d) 130

Explanation: Here, the middle number is obtained by addition of numbers present outside the triangle i.e. from the first figure→22+15+31=68;
From second figure→ 34+25+81=140;
Similarly, in the third figure→ 13+42+75=130.

10. Find the correct alternative which will replace the question mark?

a) 284
b) 846
c) 444
d) 417

Explanation: Here, the number obtained is by multiplying by 3 and then add 3 in it i.e.
15*3+3=48;
48*3+3=147;
Similarly, 147*3+3=444.