This set of Non Verbal Reasoning Questions and Answers (MCQs) focuses on “Missing Figures – Set 9”.
1. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 565
b) 769
c) 576
d) 783
View Answer
Explanation: Here, (85-43)2 – (67-39)2 = 980; (76-52)2 – (63-48)2 = 351.
Similarly, (96-48)2 -(76-37)2 = 783.
Hence, the answer is 783.
2. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 3042
b) 4741
c) 2671
d) 3286
View Answer
Explanation: Here, for adjacent blocks
9*3+4=31;
31*3+4=97;
97*3+4=295;
295*3+4=889;
Similarly, 889*3+4=2671.
Hence, the answer is 2671.
3. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 43
b) 49
c) 46
d) 41
View Answer
Explanation: Here, the middle number is the difference of sum of opposite numbers given i.e.
from first figure the numbers are 15, 13, 7 and 8. So, middle number is (13+7)+(15+8)=43.
Similarly, from second figure 14, 5, 9 and 18. So, middle number is (14+5)+(18+9)=46.
Therefore, in the third figure 18, 13, 8 and 4. So, middle number is (18+8)+(13+4)=43.
Hence, the answer is 43.
4. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 48
b) 52
c) 21
d) 36
View Answer
Explanation: Here, the number follows a pattern i.e.
34=8*4+2;
74=12*6+2;
Similarly, 10*5+2=52;
Hence the answer is 52.
5. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 35043
b) 28235
c) 45360
d) 28423
View Answer
Explanation: Here, by going in clockwise direction numbers follow a pattern i.e.
9*1 = 9, 9*2 = 18, 18*3 = 54, 54*4 = 216, 216*5 = 1080, 1080*6 = 6480, 6480*7 = 45360.
Hence, the answer is 45360.
6. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 18
b) 16
c) 19
d) 22
View Answer
Explanation: Here, each number is obtained by following pattern i.e.
7*1+1=8; 8*2+2=18; 18*3+3=57.
Similarly, 9*1+1=10; 10*2+2=22; 22*3+3=69.
Hence, the answer is 22.
7. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a)
b)
c)
d)
View Answer
Explanation: Here, in each dice the values follow the pattern i.e.
From first dice→ 3*4=12, 3*6=18;
From second dice→ 11*4=44, 11*6=66;
From third dice→ 14*4=56, 14*6=84;
Hence, is the answer i.e. (6*4=24, 6*6=36).
8. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 7403
b) 2304
c) 4621
d) 3412
View Answer
Explanation: Here, the bottom number is the square of sum of above two numbers i.e.-
From the first figure→(15+27)2 = 1764.
From second figure→ (11+24)2 = 1225.
Similarly, from third figure→ (19+29)2 = 2304.
Hence, the answer is 2304.
9. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 24
b) 33
c) 27
d) 49
View Answer
Explanation: Here, the middle number is obtained by subtraction of two numbers present outside the triangle and add the number on its base
i.e. from the first figure→24-17+6=13;
From second figure→ 35-14+7=28;
Similarly, in the third figure→ 31-16+9=24.
Hence, 24 is the answer.
10. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 48
b) 56
c) 87
d) 76
View Answer
Explanation: Here, by moving anticlockwise, the number is obtained is by multiplying by 3 and adding 6 in it i.e.
27*3+6=87;
87*3+6=267;
Similarly, 267*3+6=807.
Hence, 87 is the answer.
To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Logical Reasoning Questions”, “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, and “Data Interpretation Questions”.
If you find a mistake in question / option / answer, kindly take a screenshot and email to [email protected]