This set of Non Verbal Reasoning Questions and Answers (MCQs) focuses on “Missing Figures – Set 10”.
1. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 865
b) 769
c) 576
d) 935
View Answer
Explanation: Here, (72-43)2 – (58-39)2 = 480; (76-32)2 – (83-48)2 = 711.
Similarly, (86-38)2 – (78-41)2 = 935.
Hence, the answer is 935.
2. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 3040
b) 4700
c) 3400
d) 3280
View Answer
Explanation: Here, in moving anticlockwise direction,
12*3+4=40;
40*3+4=124;
124*3+4=376;
376*3+4=1132;
Similarly, 1132*3+4=3400.
Hence, the answer is 3400.
3. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 53
b) 49
c) 46
d) 51
View Answer
Explanation: Here, the middle number is the sum of numbers given i.e.
from first figure the numbers are 14, 16, 9 and 10. So, middle number is (14+9)+(16+10)=49.
Similarly, from second figure 15, 7, 19 and 11. So, middle number is (15+7)+(19+11)=52.
Therefore, in the third figure 18, 13, 6 and 14. So, middle number is (18+13)+(14+6)=51.
Hence, the answer is 51.
4. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 48
b) 52
c) 60
d) 36
View Answer
Explanation: Here, the number follows a pattern i.e.
48=(8+4)*4;
72=(12+6)*4;
Similarly, (10+5)*4=60;
Hence the answer is 60.
5. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 32043
b) 25235
c) 14860
d) 28423
View Answer
Explanation: Here, by going in clockwise direction numbers follow a pattern i.e.
13*1-1 = 12, 12*2-1 = 23, 23*3-1 = 68, 68*4-1 = 71, 71*5-1 = 354, 354*6-1 = 2123, 2123*7-1 = 14860.
Hence, the answer is 14860.
6. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 42
b) 16
c) 39
d) 22
View Answer
Explanation: Here, each number is obtained by following pattern i.e.
17*1+1=18;1 8*2+2=38; 38*3+3=111.
Similarly, 19*1+1=20; 20*2+2=42; 42*3+3=129.
Hence, the answer is 42.
7. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a)
b)
c)
d)
View Answer
Explanation: Here, in each dice the values follow the pattern i.e.
From first dice→ 12*7=84, 12*5=60;
From second dice→ 13*7=91, 13*5=65;
From third dice→ 14*7=98, 14*5=70;
Hence, is the answer i.e. (16*7=112, 16*5=80).
8. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 7403
b) 6084
c) 4620
d) 3212
View Answer
Explanation: Here, the bottom number is the square of sum of above two numbers i.e.-
From the first figure→(47+25)2 = 5184.
From second figure→ (31+24)2 = 3025.
Similarly, from third figure→ (49+29)2 = 6084.
Hence, the answer is 6084.
9. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 44
b) 33
c) 27
d) 49
View Answer
Explanation: Here, the middle number is obtained by subtraction of two numbers present outside the triangle and add the number on its base
i.e. from the first figure→34-7+16=43;
From second figure→ 35-4+17=48;
Similarly, in the third figure→ 31-6+19=44.
Hence, 44 is the answer.
10. Find the correct alternative which will replace the question mark?
a) 48
b) 56
c) 87
d) 70
View Answer
Explanation: Here, by moving anticlockwise, the number is obtained is by multiplying by 4 and adding 2 in it i.e.
17*4+2=70;
70*4+2=282;
Similarly, 282*4+2=1130.
Hence, 70 is the answer.
To practice all aptitude questions, please visit “1000+ Logical Reasoning Questions”, “1000+ Quantitative Aptitude Questions”, and “Data Interpretation Questions”.
If you find a mistake in question / option / answer, kindly take a screenshot and email to [email protected]