# Sequencing Questions and Answers – Set 5

This set of Verbal Reasoning Questions and Answers (MCQs) focuses on “Sequencing – Set 5”.

1. How many even numbers are there in the following series of numbers, each of which is immediately preceded by an odd number, but not immediately followed by an even number?
6 2 8 9 1 3 4 2 6 5 8 6 7 9 10 8 1 4 9 2 6
a) 1
b) 2
c) 3
d) 4

Explanation: Here, we are looking for a group of numbers i.e. odd even odd. In the series it only occurs once i.e. ‘1 4 9’.

2. Identify the wrong number in the series. 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 45?
a) 8
b) 45
c) 20
d) 34

Explanation: Here, the series is a Fibonacci series.
i.e. a number in the series is the sum of previous two numbers.
So, in this 21+34 = 55. So the wrong number is 55.

3. Find the next number in the series: 63, 124, 215, 342, 511, …. ?
a) 824
b) 728
c) 951
d) 693

Explanation: Here, each number is one less than cube of a number.
i.e. 43=64-1=63, 53=125-1=124, 63=216-1=215, 73=343-1=342, 83=512-1=511.
So, the next number will be 93=729-1=728.

4. Ankita’s younger brother Bobby is older than Nilu. Shweta is younger than Rahul but elder than Ankita. Who is the eldest?
a) Ankita
b) Bobby
c) Rahul
d) Shweta

Explanation: Here, according to question
Nilu < Bobby < Ankita < Shweta < Rahul.
Therefore, the eldest is Rahul.

5. A cage had 15 birds. All but seven manages to escape. How many birds remain?
a) 7
b) 3
c) 8
d) 9

Explanation: Here, it is given that all birds escapes except 7 birds i.e. out of 15, 7 birds remain.

6. Complete the series 14, 46, 68, 86, ?, 41.
a) 28
b) 64
c) 78
d) 62

Explanation: Here, in the series after first three numbers, remaining three numbers are reversed number of previous numbers.

7. Complete the following series 7, 14, 56, 448, 7168 …?
a) 685302
b) 803691
c) 229376
d) 409354

Explanation: Here, the pattern followed is:-
7×2=14, 14×4=56, 56×8=448, 448×16=7168. Similarly, 7168×32=229376.

8. Complete the following series 8, 24, 33, 49, 74…?
a) 110
b) 94
c) 106
d) 89

Explanation: Here, the difference between the digits is the square of digits i.e.
24-8 = 16 = 42, 33-24 = 9 = 32, 49-33 = 16 = 42, 74-49 = 25 = 52.
Similarly, 110-74 = 36 = 62

9. Complete the following series 5, 10, 30, 120, 600…?
a) 8249
b) 6825
c) 3600
d) 2843

Explanation: Here, the series follows the following pattern.
5×2=10, 10×3=30, 30×4=120, 120×5=600.
Similarly, 600×6=3600.

10. In a row of 30 boys, when Harsh shifted six places towards the left, he become 9th from the left end. What was his earlier position form the right end of the row?
a) 14th
b) 11th
c) 13th
d) 15th

Explanation: Here, there are 30 boys and Harsh is in 9th position from left end after shifting. i.e. Harsh is in 15th position from left before shifting. So 30 – 15 = 15 i.e. there are 14 boys before Harsh, so his position was 15th from the right end.